Kobieta nie jest grzechem

Z Anną Bałchan rozmawia Katarzyna Wiśniewska


Kobieta nie jest grzechem





SPIS TREŚCI

    1  Granice
    2  Opowieść matki
    3  Prawa ulicy
    4  Dom kobiet
    5  Opowieść Kasi
    6  Na poręczy
    7  Dzieci bez Anioła Stróża
    8  Walka z Lewiatanem
    9  Opowieść Ireny Dawid-Olczyk z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu: La Strada
    10  Czekanie
    11  Modlitwy i kamienie
    12  Opowieść Kariny
    13  Święty z beczką

Nota na tylnej okładce książki:

Ta książka sprawi, że jadąc na urlop, inaczej spojrzysz na kobiety przy autostradzie, a film Pretty Woman odłożysz na półkę z bajkami.

Widok kobiety w krótkiej spódniczce stojącej na ulicy czy przy drodze budzi na ogół jedno skojarzenie. Niektórzy uważają, że prostytutką zostaje się z lenistwa albo dlatego, że się lubi seks. Pod wyzywającym makijażem i strojem nierzadko jednak kryje się dramat. Przemoc w domu, brak nadziei i perspektyw, konieczność utrzymania rodziny albo miłość do niewłaściwego mężczyzny - oto motywy, które najczęściej popychają kobiety do prostytucji.
Siostra Anna Bałchan pomaga takim kobietom i ich rodzinom rozpocząć nowe życie. Stworzyła dom, w którym mogą poczuć się bezpieczne i akceptowane. W rozmowie z Katarzyną Wiśniewską opowiada o zasadach pracy streetworkera, o tym, że nikt nie rodzi się prostytutką, oraz o własnej drodze odkrywania powołania. Książkę uzupełniają opowieści kilku jej podopiecznych oraz Ireny Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada.


Siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej jest magistrem teologii, szkoliła się także w Polskim Instytucie Ericsonowskim, Polskim Instytucie Terapii Krótkoterminowej w Krakowie oraz Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychoanalitycznej. Po studiach prowadziła katechezę oraz zajęcia teatralne, muzyczne i turystyczne dla dzieci. Potem zajmowała się pracą z dziećmi ulicy, współpracując z katowickim Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”. Kilka lat temu została oddelegowana do pomocy osobom wykorzystywanym do prostytucji, ofiarom handlu ludźmi oraz przemocy domowej. W 2002 r. założyła w Katowicach Stowarzyszenie im. Maryi Niepokalanej na rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom. Jego celem jest pomaganie kobietom chcącym porzucić prostytucję oraz tym, które mogą być nią zagrożone. Poza tym siostra świetnie śpiewa i gra na gitarze. Często zdarza się, że wykorzystuje te umiejętności do pomocy innym.